- Pasażerowie:33 w 16 kabinach
- Personel i załoga:12
- Długość:49,50 metrów
- Szerokość:7 metrów
- Zanurzenie:2,8 metra
- Klasa lodowa:Dostosowany do żeglugi na wodach wokół Grenlandii oraz Svalbardu
- Wyporność:435 ton
- Napęd:2 x główne silniki, w sumie 550 kW
- Prędkość:6,5 węzła (średnia prędkość płynięcia) 12km/h
- Do pobrania:
- Kabiny
Historia
S/V Rembrandt van Rijn został oryginalnie zbudowany w 1947 roku, jako dryfter wykorzystywany do połowu śledzi, następnie w 1994 roku został przebudowany na trzymasztowy szkuner pasażerski, który doskonale sprawdził się w ekspedycjach arktycznych!
Statek swoją ekspedycyjną przygodę ze Spitsbergenem prowadził w latach 1994 – 1996, a w latach 1998-2001 – na Galapagos. W kolejnych latach jednostka przeszła kompletną przebudowę i została odnowiona zgodnie z najnowszymi regulacjami SOLAS (konwencji regulującej bezpieczeństwo życia na morzu).
Idealny na ekspedycje pomiędzy małymi wyspami
S/V Rembrandt Van Rjin charakteryzuje się dużą zwrotnością oraz przestronnym, otwartym pokładem, z którego komfortowo można obserwować otoczenie. Dwa zodiaki (pontony) będą naszym stałym połączeniem z lądem – to za ich pośrednictwem docierać będziemy do trudno dostępnych miejsc, by podziwiać dziką przyrodę, czy też uczestniczyć w wybranych aktywnościach na lądzie.
Komfort i charakter
S/V Rembrandt Van Rjin posiada długość 49,5 m, 7 m szerokości oraz niespełna 3 m zanurzenia. Średnia prędkość płynięcia wynosi 6,5 węzła (12km/h). Na Gości czeka profesjonalnie przygotowana załoga, w składzie 12 osób – w tym 2 przewodników. Jednostka przeznaczona jest dla maksymalnie 33 pasażerów, których zakwaterujemy w 16 kabinach. Jedna z kabin przystosowana jest dla 3 osób (posiada okno typu bulaj, prysznic oraz toaletę), 6 kabin wewnętrznych dwuosobowych bez okien (z prysznicem oraz ubikacją) oraz 9 kabin dwuosobowych z oknami (z prysznicem oraz ubikacją).
Wiek i narodowość
Wiek uczestników wypraw waha się w przedziale 30-80 lat, chociaż najczęściej na pokładzie łodzi goszczą 45-65 latkowie. Nasze wyprawy cieszą się zainteresowaniem wśród niezależnych podróżników z całego świata, pasjonatów i eksploratorów dzikiej przyrody.
Wyżywienie
Podczas wyprawy serwujemy 3 proste, lecz niezwykle smaczne i pożywne posiłki – serwowane w formie bufetu, na bieżąco przygotowywane przez kucharza.
Strój obowiązujący podczas rejsu
Polecamy przygotować na nasze wyprawy nieformalny strój sportowy. Spakujcie komfortowy i codzienny ubiór, czyli taki, w którym będzie Wam ciepło i wygodnie – także podczas poszczególnych aktywności w trakcie wyprawy. Z racji tego, że wiele czasu spędzicie na otwartym pokładzie obserwacyjnym, na którym nawierzchnia często potrafi być śliska, zalecamy przygotowanie obuwia z antypoślizgową podeszwą. Pamiętajcie także o tym, by zawsze mieć pod ręką kurtkę/narzutkę – w sytuacjach, gdy pojawią się na horyzoncie wieloryby!!! I najważniejsza złota zasada: ubieramy się na „ceblukę”!
Wyjścia na ląd
Każdego dnia safari zaplanowane są aktywności i wyjścia na ląd – dostosowane do panujących warunków pogodowych i grubości pokrywy lodowej. Trwać będą one od 3 do 6 godzin, w ciągu każdego dnia wyprawy. Obszerny program obejmuje elementy dotyczące dzikiej przyrody, wegetacji, geografii i historii.
Elektryczność
Na pokładzie łodzi znajdują się gniazdka elektryczne typu europejskiego z dwoma okrągłymi bolcami – 220V, 50Hz.
Napiwki
Jeżeli będziecie zadowoleni z poziomu obsługi załogi, będzie ona niezwykle wdzięczna za napiwek! Pod koniec safari otrzymacie kopertę, w którą będziecie mogli włożyć bonus dla załogi – zgodnie z własnym uznaniem, załoga będzie wdzięczna za tipy w euro, dolarach lub duńskich koronach. Sugerowaną kwotą jest 5-10€/dzień.
Palacze
Na pokładzie łodzi obowiązuje polityka „non-smoking”. Palenie wewnątrz statku jest zabronione! Możliwe jest w specjalnie wyznaczonych strefach otwartych – prosimy o uszanowanie osób niepalących.
Przygotowanie fizyczne i stan zdrowia
Nasze wyprawy dedykowane są podróżnikom, których stan zdrowia pozwala na umiarkowanie wytężony marsz przez kilka godzin dziennie. Filozofia safari zakłada możliwość spędzenia jak największej ilości czasu poza pokładem statku. Aby uczestniczyć w programie lądowym, stan zdrowia musi umożliwiać samodzielne wejście/zejście przez pomost ze schodami na pokład zodiaków. Podczas pobytu na lądzie możemy spotkać się ze śliską i kamienistą powierzchnią. Nasze wyprawy przebiegają przez dziewicze zakątki świata, tak więc dostęp do opieki medycznej jest mocno ograniczony – pamiętajcie o tym decydując się na wyjazd! Zastanówcie się, czy Wasz stan zdrowia temu podoła.