Boleśnie oczywiste założenia statku
Uogólnienie, że większe statki wpływają na środowisko bardziej niż mniejsze, wydaje się być tak oczywistym, że gdyby ktoś ci to powiedział, łatwo wybaczą ci myśl, że zostałeś oszukany.
Cóż, nie jesteś.
Większe statki mają większy wpływ na środowisko niż mniejsze statki, zwłaszcza statki wycieczkowe z pasażerami – choć oczywiście istnieje wiele wyjątków, które omówimy później.
Oto kilka przykładów mówiących o tym, w jaki sposób większe statki wycieczkowe (tysiące pasażerów) silniej wpływają na środowisko w odróżnieniu od mniejszych jednostek (100–200 pasażerów).
Mniej pasażerów na statek wycieczkowy
Największy z naszych statków, M/V Hondius, przewozi 174 pasażerów.Najmniejszy, S/V Noorderlicht, zabiera ich tylko dwadzieścia.
Porównaj to z tradycyjnymi statkami wycieczkowymi, z których największe przewożą ponad 5000 pasażerów, nie licząc personelu i załogi tych łodzi.
Nie musisz być matematykiem, aby zobaczyć, że tak duży statek pasażerski będzie generował znacznie większy wpływ na środowisko niż kilka mniejszych jednostek, przy założeniu, że mają one zbliżone zaplecze technologiczne.
Zużycie paliwa przez statek wycieczkowy
Nie musisz też być inżynierem, aby zobaczyć, że transport i turystyka tysięcy ludzi wymaga więcej paliwa niż przewożenie grupy 20-100 osób.Niektóre szacunki wskazują, że większe statki wycieczkowe zużywają do 250 ton paliwa dziennie (około 80 000 galonów).Tymczasem nasze łodzie Rembrandt van Rijn i Noorderlicht mogą żeglować z wiatrem podczas niektórych części podróży, jeśli pogoda dopisze…
Wsparcie dla klimatu na statkach wycieczkowych
Jedną z dodatkowych korzyści płynących z wypraw polarnych jest to, że często są to odnowione jednostki badawcze.Oznacza to, że można je z łatwością ponownie wykorzystać do takich celów, na przykład gdy naukowcy muszą wykonywać prace polarne na małą skalę.Często mamy na pokładzie naukowców, którzy są ekspertami w takich dziedzinach, jak glacjologia, meteorologia i inne nauki związane z klimatem. Nasi przewodnicy także posiadają doświadczenie oraz wiedzę w tym zakresie.Dwa z konkretnych projektów, którym ostatnio pomogliśmy, było umieszczenie proliferów pogodowych Argo i badanie gatunków inwazyjnych.
Wspieramy również działania związane z usuwaniem odpadów, takich jak Clean Up Svalbard i kampania Clean Seas.Jesteśmy dumnymi, aktywnymi, długoletnimi członkami zarówno organizacji AECO, jak i IAATO, a wielu naszych współpracowników pełni funkcje kierownicze w tych organizacjach.Jeśli zastanawiasz się nad rejsem po Arktyce lub Antarktydzie, miej na uwadze, że małe może (w większości przypadków) pomóc nam zbliżyć regiony polarne do stanu, jaki zastaliśmy przed postawieniem na nich stopy!
Dlaczego statki wycieczkowe nie zawsze są lepsze, gdy są mniejsze?
Emisje węgla na pasażera zwykle spadają w przypadku większych statków wycieczkowych w porównaniu do mniejszych.Niemniej jednak większość naszego wpływu na regiony polarne sprowadza się do ingerencji w środowisko po wyjściu na ląd. Pod tym względem duże statki wycieczkowe (tysiące pasażerów) tak naprawdę nie mają zastosowania, ponieważ i tak nie są w stanie operować blisko lądu.
Aktualnym problemem staje się bardziej zrównoważona technologia i redukcja odpadów nieulegających degradacji niż wielkość statku. Podejmujemy szereg działań pozwalających na redukcję plastików jednorazowego użytku podczas naszych rejsów, a także szereg działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Niezależnie od tego, jak mierzysz, wpływ jest złożonym i systemowym problemem, który wymaga równie systemowych i złożonych rozwiązań.