Falklandy – Georgia Południowa – Wyspa Słoni – Antarktyda – Koło Polarne

Poznaj co najmniej sześć gatunków pingwinów!

o rejsie

plan podróży

Dzień 1

Koniec świata, początek podróży

Twoja podróż zaczyna się tam, gdzie kończy się świat… Ushuaia w Argentynie, uważana za najbardziej wysunięte na południe miasto na świecie, znajduje się na dalekim południowym krańcu Ameryki Południowej. Wyruszamy popołudniem z tego małego miasteczka na Ziemi Ognistej o pseudonimie „Koniec świata” płynąc przez Kanał Beagle – cieśninę między wyspami archipelagu Ziemi Ognistej, na południowym krańcu kontynentu południowoamerykańskiego – przez resztę wieczoru.

Dzień 2

Życie morskie, wodne ptaki

Pomimo tego, ze jesteś na środku morza, nie zaznasz wielu momentów samotności podczas tej podróży. Kilka gatunków ptaków podąża za statkiem w południowo-wschodnim kierunku, zatem jest okazja aby zobaczyć albatrosy, nawałnika burzowego, burzyki czy nurzyka.

Dzień 3

Odkrywanie Falklandów

The Falkland (Malvinas) Islands to mekka dzikiej przyrody, stosunkowo łatwo przystępnej, aczkolwiek ostrożność jest zawsze zalecana. Wyspy w przeważającym stopniu są wciąż nieznanymi skarbami tego obszaru, miejscem wojennych potyczek między Wielką Brytanią a Argentyną w 1982 roku. Nie wszystkie gatunki ptaków zamieszkują ten teren, ale masz duże szanse na zobaczenie delfinów południowych jak i delfinów czarnogłowych, zamieszkujących oblewające wyspy wody.

  • West Point Island – Ta piękna wyspa jest domem dla wielu gatunków ptaków, m.in. albatrosów. Wśród nich są kolonie pingwinów skalnych, które muszą pokonać niebywale trudną drogę z morza, aby dostać się do swoich gniazd znajdujących się wśród albatrosów.
  • Saunders Island – na wyspie Saunders również można zobaczyć albatrosa czarnobrewego i jego często „niezdarne” lądowania, a także kolonie kormoranów niebieskookich! Ponadto, zobaczymy tu pingwiny skalne, pingwiny królewskie, pingwiny magellańskie i czarnobrewe.
Dzień 4

Kultura Falklandów

Stolicą Falklandów i centrum kultury jest Port Stanley – miejsce które oczarowuje budowlami z ery wiktoriańskiej: kolorowymi domami, zadbanymi ogrodami czy typowo angielskimi pubami. Jest to również idealna okazja aby zobaczyć kilka starych – wiekowych żaglowców, będących „cichymi” świadkami doświadczonych życiem 19-wiecznych żaglarzy. Wartym odwiedzenia jest małe ale bardzo interesujące muzeum, obejmujący pierwsze dni osadnictwa, aż do wojny o Falklandy. Miasto zamieszkuje ok 2.100 osób. Zachęcamy do spaceru i zwiedzania, ale należy pamiętać, że wszystkie wstępy do lokalnych atrakcji nie są wliczone w koszt wyprawy.

Dzień 5-6

Kolejny raz na morzu

W drodze do Południowej Georgii, przekraczamy strefę konwergencji antarktycznej (wąski pas wód powierzchniowych uważany za granicę Antarktyki. Jest to miejsce, gdzie stykają się zimne wody płynące od Antarktydy „wślizgujące się” pod cieplejsze wody z północy).Zjawisko to przyciąga wiele ptaków morskich krążących wokół statku, w tym kilka gatunków albatrosa, szarańczaków, petrel, prionów i wydrzyk.

Dzień 7-10

Podróż do Południowej Georgii

W tym dniu przybywamy do pierwszego miejsca w Południowej Georgii, w którym czekają na Was różne atrakcje.

Miejsca które możesz odwiedzić to:

  • Prion Island – to miejsce jest zamknięte we wczesnej części sezonu lęgowego wędrownych albatrosów ( między 20 listopada – 7 stycznia). Wędrowne pisklęta albatrosa są wówczas prawie gotowe do samodzielnego życia, a dorosłe osobniki szukają swoich partnerów, po półtora roku na morzu.
  • Fortuna Bay – w pobliżu plaż zamieszkałych przez różnego rodzaju pingwiny i foki,znajduje się odcinek trasy Shackletona (irlandzkiego podróżnika i odkrywcy, badacza Antarktydy). Odkrywca wraz z dwoma pozostałymi kompanami, w desperackim marszu i resztkami sił pieszo pokonał masyw górski, by dotrzeć do wielorybniczej przystani Stromness.Ścieżka przecina przełęcz górską za wodospadem Shackletona, a teren jest częściowo podmokły – zatem przygotuj się na przekroczenie kilku małych strumieni. 20 maja 1916 roku, po 36 godzinnym marszu, trzej podróżnicy dotarli do przystani. Finalnie – wszyscy  członkowie wyprawy zostali uratowani przez Shackletona do końca sierpnia 1916 roku, i przeżyli ponad półtoraroczną tułaczkę po Antarktyce.
  • Salisbury Plain, St. Andrews Bay, Gold Harbour – miejsca oprócz tego, że są domem dla trzech największych kolonii pingwinów królewskich w Południowej Georgii, są również największym miejscem lęgowym mirungi południowej (słoń morski). Tylko w tym czasie w ciągu roku mirungi mają szczyt sezonu lęgowego w ich cyklu rozmnażania. Będziesz mieć okazję zobaczyć 4-tonowe samce utrzymujące stałą czujność (okazjonalnie walczą) wokół terytorium gdzie kilkanaście samiczek rodzi młode lub spodziewają się potomstwa. Zobaczysz także pokaźną ilość antarktycznych kotików zwyczajnych będących w okresie lęgowym (grudzień-styczeń).
  • Grytviken – w tej opuszczonej stacji wielorybniczej, pingwiny królewskie spacerują ulicami, a mirungi południowe leżą wokół nich, jakby były właścicielami tego miejsca –  ponieważ w zasadzie tak jest!W tym miejscu można odwiedzić Muzeum Południowej Georgii oraz grób wspomnianego już Shackletona.
Dzień 11

Południowa granica

Na swojej drodze możemy napotkać lód morski, a na jego krawędzi zauważymy wydrzyki polarne i petrele śnieżne, które dołączają do inny ptaków udających się na południe.

Dzień 12

Malownicze widoki Południowego Orkney

W zależności od warunków pogodowych, być może uda się zobaczyć Orcadas – argentyńską stację antarktyczną, położoną na wyspie Laurie na Orkadach Południowych. Personel z przyjemnością pokaże stację z którego można podziwiać przepiękne widoki na okoliczne lodowce. Jeśli ze względów pogodowych wizyta nie będzie możliwa do zrealizowania, zobaczymy terenową bazę (Shingle Hut, w Shingle Cove), okresowo wykorzystywaną przez badaczy.

Dzień 13

Legendarna Wyspa Słoni

W tym momencie udało Ci się ukończyć mniej więcej taką samą trasę (choć w przeciwnym kierunku) co Sir Ernestowi Shackletonowi, który jednak przemierzył ją jedynie małą łodzią ratunkową o nazwie James Caird, wiosną 1916 roku. Spoglądając na Wyspę Słoni pojawiającą się na horyzoncie po przepłynięciu całego odcinka, trudno nie dziwić się, jak on i jego pięcioosobowa załoga dokonali tego wyczynu. Celem Shackletona było uratowanie 22 rozbitków jego Imperialnej Ekspedycji Trans-Antarktycznej, znanej również jako Endurance Expedition, którzy zostali „uwięzieni” na Wyspie Słoni, po zatonięciu statku. Przez cztery i pół miesiąca Shackleton prowadził tą legendarną akcję ratunkową. Warunki na wyspie są bardzo surowe. Linia brzegowa składa się głównie z pionowych skał i lodowych klifów silnie narażonych na działanie czynników atmosferycznych. Jeśli będzie to możliwe, zabierzemy Was zodiakami do Point Wild, miejscu, gdzie cudownie udało się przetrwać pobyt na wyspie, członkom wyprawy Shackletona.

Dzień: 14

Wzdłuż półwyspu Antarktycznego

Jeśli warunki morskie pozwolą, popłyniemy przez Antartic Sound do północno-zachodniej krawędzi Morza Weddela. Kolosalne, płaskie góry lodowe zwiastują, że właśnie przybyliśmy na wschodnią stronę półwyspu antarktycznego.Brown Bluff–półkilometrowe urwisko zbudowane ze skał wulkanicznych jest potencjalnym miejscem, gdzie będzie można postawić stopę na kontynencie antarktycznym!

Dzień 15

Krajobrazy Południowych Szetlandów

Wulkaniczne wyspy Południowych Szetlandów nie są osłonięte od wiatru i często zanurzone w mgle, jednak mają nam także coś do zaoferowania. Zobaczymy tu różnorodne gatunki flory (mchy, porosty, kwitnące trawy) i fauny (pingwiny czarnobrewe, pingwiny maskowe, południowe gigantyczne petrelki). Statek dryfuje przy Zwodniczej Wyspie płynąc przez przesmyk Neptune’s Bellows. Wyspa Zwodnicza jest wierzchołkiem kaldery wulkanu wypełnionej wodą i zajmuje obszar o średnicy 12 km.Znajdują się  tutaj gorące źródła i tysiące warcabników (ptaków). Deception Island była od początku odkrycia wykorzystywana przez rybaków, łowców fok i wielorybników, a także badaczy z całego świata – istniała tu m.in. baza naukowa British Antarctic Survey. Można również dostrzec kilka mew południowych, wydrzyki i rybitwy antarktyczne, a także pingwiny antarktyczne. Ponadto w ciepłych wodach przybrzeżnych można dojrzeć kryla i inne wodne skorupiaki oraz jeżowce. Na plażę często wyrzucana jest galaretowata ikra ryb z rodziny minogowatych. W ruinach stacji wielorybniczej w Whalers Bay gniazdują także burzyki. Polecany wspinaczkę wśród tego wulkanicznego, dzikiego krajobrazu.

Dzień 16-20

Dalej po Antarktydzie

Szare, kamienne szczyty przyprószone śniegiem, lodowe wieże i nigdzie indziej nie spotykana polarna przyroda powitają Cię na obszarze Antarktydy. Kiedy zbliżymy się w okolice Cieśniny Gerlache, znajdziesz się w jednym z najpiękniejszych miejsc jakie ma do zaoferowania Antarktyda.

Miejsca możliwe do zobaczenia:

  • Neko Harbour – epicki wręcz krajobraz gigantycznych lodowców i niekończących się połaci rzeźbionego wiatrem śniegu, Neko Harbour oferuje możliwości rejsu zodiakiem w miejsca, które zapewniają najlepsze widoki na okoliczne alpejskie szczyty.
  • Paradise Bay – możesz popłynąć zodiakiem przez rozległą wodę pełną pokruszonego lodu, gdzie będziesz mieć sporą szansę na spotkanie z humbakami i płetwalem karłowatym!
  • Pléneau & Petermann Islands – jeśli warunki morskie pozwolą, będzie można popłynąć przez Kanał Lamaire w poszukiwaniu pingwinów białookich i ptaków z rodziny kormoranów. Tu także istnieje szansa na spotkanie z humbakami, płetwalami karłowatymi a także lwem morskim!

Następnym naszym celem jest dotarcie na południe, do Crystal Sound i Koła Podbiegunowego. Możesz udać się na wyspę Detaille i zobaczyć opuszczoną brytyjską stację badawczą, podziwiając bezkres krajobrazu otaczający budynek. Następnie wyruszamy z powrotem do obszaru wokół kanału Lemaire i Cieśniny Gerlache.Podobnie jak w przypadku wszystkich naszych podróży po Antarktydzie, warunki panujące w Cieśninie Drake’a określają dokładny czas wypłynięcia statku w drogę do domu.

Dzień 21-22

Bezpieczne morze

Podróż powrotna do długa, ale ani przez chwilę, nie poczujesz się samotny! Podczas przecinania Cieśniny Drake’a ponownie powita nas szeroki wachlarz różnych gatunków morskich ptaków, które już pamiętamy z poprzednich dni!

Dzień 23

Tam i z powrotem

Każda przygoda, bez względu na to, jak duża i wspaniała, musi w końcu się skończyć. Ale pomimo tego, że dotarliśmy to punktu w którym się zatrzymujemy, bogactwo wspomnień które przyniosła nam wyprawa na Antarktydę zostanie z nami na zawsze – gdziekolwiek nie zaniosą nas nogi…

Aktywności

Statek

FAQ

  • Czy można zarezerwować konkretną kabinę?

    Tak, prosimy o kontakt z Organizatorem.

    Tak, prosimy o kontakt z Organizatorem.

  • Co jest stolicą Falklandów?

    Port Stanley jest stolicą Falklandów (Malwiny). To miejsce znajduje się na wyspie „Falklandy Wschodnie” i jest największą osadą znajdującą się w regionie. Stanley stanowi główne centrum handlowe dla Wysp Falklandzkich. W 1843...

    Port Stanley jest stolicą Falklandów (Malwiny). To miejsce znajduje się na wyspie „Falklandy Wschodnie” i jest największą osadą znajdującą się w regionie. Stanley stanowi główne centrum handlowe dla Wysp Falklandzkich. W 1843 r. rozpoczęto stopniowe przekształcanie portu w osadę, która już dwa lata później została nazwana stolicą Falklandów.

SPRAWDŹ

Informujemy, iż w celu dostosowania strony do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.