To bardzo wyjątkowy dzień dla Polar Bear International
Nic dziwnego, że zwariowaliśmy na punkcie niedźwiedzi polarnych. Pisaliśmy o tym, gdzie znaleźć niedźwiedzie polarne, oferujemy dziesiątki wypraw do krainy niedźwiedzi polarnych, napisaliśmy nawet krótką historię z punktu widzenia niedźwiedzia polarnego. (Tak, naprawdę to zrobiliśmy.) Więc jeśli powiesz, że nasza miłość do niedźwiedzi polarnych graniczy z obsesją, nie byłbyś daleko poza zasięgiem, ale nawet nasz entuzjazm blednie w porównaniu z Polar Bears International – jedyną na świecie organizacją zajmującą się badaniem i przetrwaniem dzikich niedźwiedzi polarnych.
Polar Bears International (PBI), złożony z niewielkiej grupy naukowców i wolontariuszy, stara się chronić te majestatyczne, ale wrażliwe zwierzęta, a także masę lodową, która stanowi tak istotną część ich arktycznego siedliska. Pamiętajcie 27 lutego!!! to Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego.
Zdjęcie Ilja Reijnen
Dlaczego Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzi Polarnych to nie tylko niedźwiedzie
Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego został zorganizowany przez PBI nie tylko w celu zwiększenia świadomości na temat niedźwiedzi polarnych, ale także w celu zachęcenia ludzi do pomocy w ich (i naszym) trudnym klimacie poprzez zmniejszenie produkcji węgla, choćby tylko na jeden dzień. Można to zrobić po prostu mniej jeżdżąc, obniżając temperaturę w naszych domach i znajdując sposoby na ogólne zużycie mniejszej ilości paliwa i energii elektrycznej.
Choć oczywiste jest, że zmiany klimatu negatywnie wpływają nie tylko na niedźwiedzie polarne, niemniej jednak niedźwiedzie są jednym z gatunków najbardziej zagrożonych. Prawie całe środowisko naukowe zgadza się, że zmiany klimatu są rzeczywiste, głównie spowodowane działaniem człowieka. Przejawia się to na różne sposoby.
Najbardziej oczywistym skutkiem jest cofająca się ilość pokrywy lodowej, co prowadzi do mniejszej liczby występowania fok, podstawowego pożywienia niedźwiedzi polarnych.
Zdjęcie Ilja Reijnen
Niedźwiedzie polarne nie są w stanie zrekompensować tej luki odżywczej, zmuszone są przechodzić na dietę owocowo – warzywną. W czasach niedoboru sięgają np. po jagody…
Przez cały okres istnienia tego gatunku niedźwiedzie polarne nigdy nie spotkały się z takimi skokami temperatury, jakie mogą wystąpić w ciągu następnych 50 lat. Ten dramatyczny wzrost ciepła może nie tylko doprowadzić do zaniku źródeł pożywienia, na którym bazują niedźwiedzie polarne, ale także rozpad i zanik pokrywy lodowej powoduje zwiększenie ilości polowań na niedźwiedzie polarne. Ta sekwencja zakłóceń i zmian może okazać się destrukcyjna dla globalnej populacji dzikich niedźwiedzi polarnych.
I nie jest to tylko problem niedźwiedzi. To jest problem całej naszej planety.
Zdjęcie Dhruba K. Sapkota
Nadzieja dla niedźwiedzi polarnych, ludzi i planety…
Sedno dość przygnębiających wiadomości polega na tym, że trend wzrostu ocieplenia może przekroczyć punkt graniczny i nieodwracalny. Kolejne inicjatywy, takie jak Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego wymaga naszej uwagi zarówno ze względu na niedźwiedzie polarne, jak i na Ziemię, traktowaną jako całość. Naturalnie, jest to obowiązkowe także dla operatorów rejsów polarnych, takich jak my, tak by racjonalnie minimalizować nasz wpływ na środowisko podczas podróży arktycznych.
Świadomi jesteśmy konieczności zaistnienia równowagi między dobrem, które pochodzi od ludzi odwiedzających najbardziej dziewicze zakątki naszej planety, a szkodami, które mogą z takich wizyt wynikać. Z tego powodu bardzo poważnie podchodzimy do tematyki zrównoważonego rozwoju. Więcej fascynujących szczegółów na temat niedźwiedzi polarnych, badań klimatu i tego, co możesz zrobić, aby pomóc w ochronie tych stworzeń na stronie internetowej PBI.
Tymczasem, szczęśliwego Międzynarodowego Dnia Niedźwiedzia Polarnego!